Hacı Ali AKIN

DSC_0445(3)

1933 yılında Erzincan Kemaliye’de dünyaya gelmiştir. 1933 yılı doğumlu olmasına rağmen doğumu nüfus kayıtlarında 1932 olarak geçmektedir. İlk ve orta Öğrenimini Erzincan’da tamamlamıştır. 1954 yılına kadar Kemaliye’de yaşamıştır. Babası eğitimini tamamlamak üzere Ankara ve Sivas’a göndermek istese de lise bittikten sonra 1960 yılında İstanbul’a gelip ticaret hayatına atılmayı tercih etmiştir. İlk olarak perakende kumaş ticareti ile işe başlayıp sonrasında toptancılığa geçmiştir. Daha sonra halıcılık ile meşgul olup İstanbul’un ticaret merkezi olan Sultan hamam bölgesinde ikisini birden yürütmeye başlamıştır.

Azmi ve ticari kabiliyeti sayesinde iş hayatında önemli başarılara imza atmıştır. İş alanındaki başarılarının yanı sıra eğitim, ve sağlık alanında çok sayıda hayır işi yapmıştır ve halen hayır işlerine devam etmektedir. Çok sayıda caminin halı ihtiyacını karşılamıştır. Yaptığı sayısız hayır işlerinden bazıları şunlardır.

1974- Cüzzam Hastanesi

1980- Kalp Vakfı

1993- Türk Böbrek ve Organ Nakil Hastanesi

1994- Erzincan Kemaliye Lisesi ve Yüksekokulu

2000- Muğla İçmeler’de Hacı Ali Akın Anadolu Lisesi, biri annesi diğeri babası için olmak üzere iki adet yurt

2005- Erzincan’da 850 kişilik aşevi

2006- Vefa Lisesi öğrencilerinin eğitim gördüğü Şehzadebaşı Külliyesi’nin onarımı

2010- 500 kişilik Hacı Ali Akın yurdu, Hacı Ali Akın Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu

2011- İzmirde 280 engelli çocuk için spor merkezi

2012- Van’da 21 Derslikli İlköğretim Okulu

Almanya’da Münih din ateşeliğine bağlı Nesringen Kanuni Sultan Süleyman Camii yapımında çok sıkıntılı anında caminin borçlarını ödeyerek camiyi borç sıkıntısından kurtarmış çok hayırlı bir hayırsever hakiki bir Allah dostu olduğunu ispatlamıştır.

Yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Fahri Doktora ünvanı da olmak üzere Cumhurbaşkanlığı tarafından verilmiş ödülleri ve Erzincan’da Hacı Ali Akın Hatıra Ormanı adına bir orman bulunmaktadır.

Doğup büyüdüğü Erzincan’ı çok seven Hacı Ali AKIN Erzincan’ın gelişmesi ve kalkınması için tüm sosyal gelişmelere destek vermektedir.

Başarısının ve bugünlere gelişinin sırrının dürüstlük ve çalışmak olduğunu söyleyen Hacı Ali AKIN tüm hayır işlerini ülkesine faydalı olmak için severek yaptığını söylemektedir.

Yaptığı  yararlı hizmetlerden dolayı toplumun takdirini kazanan Hacı Ali AKIN, Gülsüm Akın ile evli olup Zümrüt ve Şeref adlı iki çocuğu bulunmaktadır. Zümrüt AKIN avukat olarak, Şeref AKIN ise üniversitemizde Öğretim elemanı olarak çalışmaktadır.