Program Hakkında

Mimari ve Dekoratif Sanatlar Programında, işletmelerde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır. Endüstride, Özel ve Tüzel Atölyelerde yapılacak olan üretimde gerekli beceriye sahip olmaları, çalıştığı ortamdaki üretimin verimini arttıracak iş alışkanlıklarını kazanmaları, iş, insan ve üretim ilişkilerini kurmaları, sanat ve teknoloji alanındaki yenilikler doğrultusunda tasarım alışkanlığı kazanan teknik elemanlar yetiştirilir. Mimari ve Dekoratif Sanatlar Programından mezun olanlar, iç ve dış mimari duvar süsleme alanları, seramik ve heykel sanat atölyeleri, vitray ve alçı kalıp döküm ünitelerinde de görev yaparlar. Öğrenimlerini başarı ile bitiren öğrencilere “Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri” unvanı verilir. Kamu ve özel kuruluşlarda ara eleman olarak görev yaparlar.

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Eğitim süresince Geleneksel Türk El Sanatları, Seramik Teknolojisi, Model Kalıp Teknikleri, Duvar süsleme Teknikleri, Seramik fırınlama teknikleri Temel Plastik Sanatlar,  Çini işlemeciliği, Mimari Süsleme ve Onarım, Yüzeysel Tasarım, Güzel Sanatlar, gibi dersleri alırlar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Mimari ve dekoratif sanatları teknikeri olmak isteyenlerin,
Tasarım ve çizim yeteneğine sahip, Şekiller arasındaki ayrıntıları algılayabilen, Göz ve ellerini eşgüdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Dikkatli ve sabırlı, olması gerekmektedir.

Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları

Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikerleri, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Saraylar Genel Müdürlüğü, İl Özel idarelerinde, Halk Eğitim Merkezlerinde, Seramik Atölyelerinde çalışabilirler ve kendi işlerini kurabilirler.

Meslekte İlerleme

Mimari Dekoratif Sanatlar ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey geçiş sınavında başarılı oldukları taktirde Geleneksel Türk El Sanatları, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Eski Çini onarımları,iç mimarlık, mimarlık,İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Fotoğraf, El Sanatları Tasarımı ve Üretimi ve  Seramik lisans programlarından birine kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.