Tarihçemiz

KEMALİYE HACI ALİ AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU TARİHÇESİ 

Meslek Yüksekokulumuz kuruluşundan bu yana, çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşıyan ve bu ortak kültürün izlerini, doğal çevre ile mimariye yansıtan Kemaliye’de 05.06.1996 tarihinde hayırsever iş adamı Hacı Ali Akın tarafından yaptırılmış olan bir binada eğitim öğretime başlamıştır. Başlangıçta Fırat Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyetini sürdüren Meslek Yüksekokulumuz 1996 – 1997 Eğitim-Öğretim yılında, Eğitim – Öğretime başlamıştır. Su Ürünleri Programı, Arıcılık Programına ek olarak 1997 yılında Bilgisayar Destekli Tasarım, 1998 yılında Halıcılık Programı, 1999 yılında İpekböcekçiliği programı, 2002 yılında Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı, 2003 yılında Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Programı ve 2007 yılında Restorasyon Programı faaliyete geçirilmiştir.

Meslek Yüksekokulumuz, 01.03.2006 tarihinde açılan Erzincan Üniversitesi bünyesine katılarak yepyeni bir ruh kazanmış ve İKMEP projesi ile bütün bölümlerimiz yeniden yapılandırılarak, Meslek Yüksekokulumuzun mevcut eski program isimleri yeni oluşturulan bölüm isimleri ve program isimleri 25.09.2009 tarihinde alınan Yönetim Kurulu Kararı ile Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü kapsamında Arıcılık Programı, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü kapsamında Bilgisayar Programcılığı Programı, El Sanatları Bölümü kapsamında Halıcılık ve Kilimcilik Programı, Su Ürünleri Bölümü kapsamında Su Ürünleri Programı ve Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü kapsamında Mimari Restorasyon Programı olmak üzere değiştirilmiştir.

2010 – 2011 Eğitim ve Öğretim yılında meslek yüksekokulumuz Su ürünleri programı, Halıcılık ve Kilimcilik Programı ve Arıcılık Programlarına yeterli öğrenci talebinin olmayışı sebebiyle 2011 – 2012 Eğitim ve Öğretim yılında bu programların öğrenci alımları YÖK tarafından durdurulmuştur.

2011 yılı başlarında yeni Bölüm ve Programlar için yapılan başvurular neticesinde 2011 – 2012 Eğitim ve Öğretim yılı ek kontenjanlarında Bilgisayar Teknolojileri Bölümü kapsamında Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü kapsamında Tıbbi Aromatik Bitkiler Programı, Otel- Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü kapsamında Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı ve Seyahat- Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü altında Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı açılmıştır.

2015-16 Eğitim ve Öğretim yılında Meslek Yüksekokulumuz Bilgisayar programcılığı, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı yeterli öğrenci talebinin olmayışı sebebiyle  Eğitim ve Öğretim yılında bu programların öğrenci alımları YÖK tarafından durdurulmuştur.

2016-17 Eğitim Öğretim yılından itibaren Bilgisayar Kullanımı bölümü altında Bilgi Güvenliği programı açılmış olup öğrenci alımına başlamıştır.

Meslek Yüksekokulumuz mevcut programlarının yanı sıra bölgenin ve ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda programlar açmaya, nitelikli ve mesleklerinde yetkin gençlerimizi iş dünyasına hazırlamaya devam etmektedir.